Procedury o przyznanie kształcenia specjalnego.

 

Procedura występowania o przyznanie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania

 

•Kwalifikacji do kształcenia specjalnego dokonuje Poradnia  Psychologiczno-Pedagogiczna.

 

•Specjaliści poradni po wnikliwej, wieloaspektowej diagnozie psychologiczno-pedagogicznej oraz konsultacjach medycznych ,na wniosek rodziców wydają orzeczenie kwalifikujące do kształcenia specjalnego.

 

•W orzeczeniu Poradnia określa rodzaj niepełnosprawności, formę realizacji kształcenia specjalnego, program, warunki niezbędne do realizacji potrzeb edukacyjnych dziecka jak również wskazuje metody stymulacji, terapii oraz zakres pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

ä       Rodzice dzieci, które na podstawie diagnozy psychologiczno – pedagogicznej lub medycznej wymagają przyznania specjalnych form kształcenia lub indywidualnego nauczania winni wystąpić z wnioskiem do Zespołu Orzekającego Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szczecinku o przyznanie odpowiedniej formy kształcenia

 

ä       Wnioski znajdują się w Poradni, a pracownicy Poradni, odpowiedzialni za dany rejon, wspomagają rodziców w ich wypełnianiu

 

ä       Dyrektor Poradni powołuje Zespół Orzekający w celu rozpatrzenia wniosku

 

ä       O terminie posiedzenia Zespołu rodzic jest powiadamiany decyzją przesłaną pocztą na adres domowy

 

ä       Rodzic może uczestniczyć w posiedzeniu Zespołu

 

ä       Decyzja podjęta na posiedzeniu Zespołu zostaje przekazana pocztą w formie orzeczenia, które jest podstawą do uruchomienia odpowiedniej formy kształcenia.

 

 

·                            Nauczanie indywidualne przyznaje się dzieciom, którym stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.

 

·                            Nauczanie indywidualne przyznaje się na podstawie zaświadczenia lekarza specjalisty lub lekarza rodzinnego, który posiada dokumentację dotyczącą aktualnego stanu zdrowia dziecka.

 

·                            Zaświadczenie lekarskie powinno zawierać : rozpoznanie jednostki chorobowej, określenie czasu na jaki jest zalecana taka forma kształcenia, uzasadnienie określające przyczyny , z powodu których dziecko nie powinno uczęszczać do szkoły

 

 

 

 

 

Wytworzył:
Patkowska Dorota
Udostępnił:
Myc Zenon
(2003-06-27 17:42:02)
Ostatnio zmodyfikował:
Myc Zenon
(2003-07-01 08:14:35)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki